Ons oerbrein in een moderne voedselomgeving

Ons oerbrein in een moderne voedselomgeving
Datum 25 november 2026
Tijd 13.30 - 16.30 uur
Locatie Online
Kosten ex. btw € 45,00

Aanmelden

online studiemiddag

Ons oerbrein in een moderne voedselomgeving

Docent: Evert Berkelaar

De voedselomgeving is in korte tijd sterk veranderd: energierijk voedsel is overal, porties zijn groter en eten is nauwelijks meer aan vaste momenten gebonden. Tegelijk bewegen mensen minder, slapen ze korter en worden ze voortdurend blootgesteld aan voedselprikkels. Onze biologische regulatie is niet in hetzelfde tempo meegegroeid. Eigenschappen die ooit hielpen genoeg energie binnen te krijgen, werken in deze omgeving averechts en dragen bij aan overeten, gewichtstoename en metabole ontregeling.

Wat kun je verwachten?
Het eerste deel richt zich op brein en eetgedrag: het verschil tussen homeostatische honger en eten uit beloning, gewoonte of verwachting, en waarom mensen zo sterk reageren op energierijk en gemakkelijk verkrijgbaar voedsel. Deelnemers zien hoe zichtbaarheid, geur, portiegrootte, variatie en sociale context de inname sturen, en waarom kennis en wilskracht meestal onvoldoende zijn voor blijvende verandering.

Het tweede deel plaatst dit in de bredere mismatch. Ook beweging, slaap, stress en dag-nachtritme zijn veranderd, en de combinatie hiervan versterkt het eetprobleem en draagt bij aan metabole ontregeling. De evolutionaire benadering wordt kritisch besproken: ze biedt een bruikbaar perspectief, maar is niet de enige verklaring. Genetische aanleg, sociaaleconomische omstandigheden, medicatie en ziekte blijven van belang.

De scholing sluit af met de vertaling naar de praktijk: welke prikkels lokken automatisch eetgedrag uit, hoe pas je de voedselomgeving thuis en op het werk aan, en hoe verbeter je verzadiging, maaltijdstructuur en dagritme.

Kennisniveau

  • deze scholing richt zich op artsen, mesologen, natuurgeneeskundigen en andere complementair werkende professionals
  • orthomoleculaire basiskennis is vereist
  • diploma medische basiskennis is een pré
  • deze training is op HBO-denkniveau

Na deze training begrijp je:

  • de correlatie tussen brein en eetgedrag
  • het verschil tussen homeostatische honger en eten uit gewoonte of beloning
  • hoe slaap, (gebrek aan) beweging en stress bijdragen aan metabole ontregeling
  • welke evolutionaire invloeden een rol kunnen spelen bij overeten
  • de invloed van genetische aanleg, sociaal- economische omstandigheden, ziekte en medicatie op onze voedselinname

Terugkijken en deelnamecertificaat
Na de training ontvang je per e-mail een terugkijklink die 30 dagen beschikbaar blijft. Beantwoord tijdens de scholing de controlevragen van de docent en mail je antwoorden na afloop naar info@viteducatief.nl. Na ontvangst van je antwoorden sturen we je een deelnamecertificaat toe.

Accreditatie in aanvraag.